Chovatelská stanice chodských psů
od Studeneckých skal


Náš chov a jeho historie

Zakladatelkou chovu se stala Aira Ringer, nar. 24.12.1993, ch. Birri Chodský pes x Cilka z Psí zahrady; výstavy: Výborná, Nejlepší veterán.

K chovu plemene chodský pes mne přivedla chovatelka Andrea Daňková, chovatelská stanice CIDABRO. Od počátku jsme úzce spolupracovaly. Po čase jsem chov zcela převzala. Mým chovatelským záměrem nejsou jen exteriérově kvalitní pejsci, ale vedle pevného zdraví považuji za důležitý odchov povahově kvalitních a nekonfliktních jedinců s pracovním potenciálem. Denně využíváme obě naše feny při práci se stády ovcí a koní.Chodský pes

Chodský pes je středně velký pes ovčáckého typu. Má polodlouhou srst, nenáročnou na údržbu. Postačí občasné pročesání. Chodský pes se vyznačuje živou povahou bez známek nervozity. Je to temperamentní pes, lehce ovladatelný, učenlivý, pozorný, neagresivní. Je skromný, nenáročný a houževnatý. Jeho přítulnost k dětem je obdivuhodná a činí z něho příjemného společníka rodiny. Je nebojácný, pevných nervů a mimořádně ostražitý. Je výborným hlídacím psem, hodí se pro sportovní výcvik a agility. Pro výborné čichové schopnosti bývá s úspěchem nasazen při záchranných akcích a při vyhledávání osob v lavinách. Je vynikající při práci se stádem ovcí nebo koní (například naše fena Berta Cidabro a její dcera Cedra Cidabro).

Chodský pes není mezinárodně uznán, byl však exportován např. do SRN, Dánska, Švédska, Beneluxu, USA.